Trablus Şehir Rehberi

Libya Arap Halk Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti Trablus, Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biridir. Kuzey Afrika’nın Akdeniz kıyısındaki ülkenin doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda Sudan ile komşuluk ilişkileri bulunuyor. Ülkenin adı olan “Libya”, eski Mısırlıların Nil'in batısında yaşayan Berberiler için kullandıkları “Lebu” sözcüğünden gelir. Sözcük eski Yunancaya “Libya” olarak geçmiş.

Gezilebilecek Yerler

İÖ 500’lü yıllarda Fenikeliler tarafından kurulan Trablusgarp pek çok medeniyete tanıklık etmiş bir şehir. Kentin en etkileyici alanları için Yeşil Meydanı ve Şehitler Alanı’nı söylemek mümkün. Bu çevrede bulunan Assai El-Hamra Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Kalenin içinde yer alan Cemahiriye Müzesinde neolotik çağdan günümüze pek çok eser sergilenmekte.

Kalenin arka tarafında Eski Kent yer alıyor. Bu bölgeyi hakkıyla dolaşmak yaklaşık üç saat alıyor. Suk El Müşir, Suk El Türk gibi çarşılar, yukarıdan kemerli daracık sokaklar, beyaz badanalı evler, Karamanlı Camisi, 1200 yıllık olduğu söylenen En Naka Camisi, Osmanlı döneminin Gurci, Osman Paşa, Turgut (Dragut) camileri, medreseler, hanlar Eski Kent’in zenginlikleri arasında. Ayrıca eski Fransız, İngiliz elçilikleri, kiliseler, surlar, kapılar ve Marcus Aurelius Kemeri’ni de görmelisiniz.

Kültür ve Eğlence

Libya, Arap ülkeleri içinde alkol ve uyuşturucu kullanımında en katı olanlardan. Öyle ki 1969 devriminden sonra, Trablus’ta gece hayatı hiç yok. Devrim günü 1 Eylül’de kutlanıyor.

Otel barlarında meyve kokteylleri, kafelerde naneli çay, meyve suları ve nargile içmek mümkün. En popüler kafeler Osmanlı Kulesi içindekiler ve Yeşil Meydan’dakilerdir. Bu kafeler oturmadan önce ya da sonra Akdeniz kıyısında yürüyüş ya da minik parklarda piknik yapabilirsiniz.

Yeme İçme

“Couscousi” Libya’nın en bilinen yöresel lezzetidir. Buharda pişirilmiş koyun veya kuzu etinin buğday ve irmik ile servis edilmesinden oluşur. Sebzeler ve baharatlardan yapılan bir sos eşliğinde yenir. Bir diğer yöresel yemek “bazen” de sıcak soslarla servis ediliyor. Elle yenen bu yemek genellikle Libyalıların vazgeçilmez öğlen atıştırmasıdır.

Alışveriş

Trablus’tan hediyelik eşya olarak alabileceklerinizin başında deriden yapılan ürünler, el yapımı kilim ve halılar, geleneksel ipek ve altın ile gümüş mücevherler geliyor